logo

fallback-large

ЄС розглядає відновлення постачання російського газу: політичні суперечки та економічні наслідки

7 квітня 2025

Продовження співпраці з росієюПриродний газ

Чи повернеться російський газ до Європи? Політичний тиск, економічні ризики та майбутнє енергетичної політики ЄС

Європейські посадовці обговорюють можливість відновлення постачання російського газу до Європейського Союзу як частину потенційного врегулювання для припинення війни проти України. Прихильники цієї ідеї стверджують, що це допоможе знизити високі ціни на енергоносії в Європі, заохотить росію до переговорів та створить умови для запровадження та підтримання режиму припинення вогню.

Однак ця пропозиція викликала негативну реакцію серед найближчих союзників України в ЄС. Деякі німецькі та угорські чиновники підтримали цю ініціативу, вбачаючи в ній спосіб зменшити витрати на енергоносії. Втім, критики застерігають, що відновлення потоків російського газу значно підвищить доходи Москви, що суперечить зусиллям зі зменшення залежності від російських енергоносіїв.

До початку повномасштабної війни постачання російського газу становило близько 40% від загального обсягу імпорту газу до ЄС, причому Німеччина була найбільшим імпортером. Після вторгнення росії в Україну в 2022 році багато європейських країн працювали над скороченням імпорту російських енергоносіїв. Деякі східноєвропейські країни, зокрема Польща та країни Балтії, активно виступають проти відновлення постачання російського газу, вважаючи це кроком назад у зусиллях зі зменшення залежності від російських енергоносіїв.

Обговорення цього питання також викликало занепокоєння серед американських експортерів скрапленого природного газу (СПГ), які прагнуть підписати довгострокові угоди про постачання з європейськими компаніями. Вони побоюються, що відновлення транзиту російського газу може зробити їхню продукцію менш конкурентоспроможною на європейському ринку.

Водночас, деякі країни, такі як Угорщина та Словаччина, лобіюють в ЄС необхідність тиску на Україну з метою відновлення транзиту газу. Вони аргументують це потребою зниження цін на енергоносії та забезпечення енергетичної безпеки своїх країн.

Європейська комісія планує звільнити енергетичну систему ЄС від російського викопного палива до 2027 року. Комісар ЄС із питань енергетики Дан Йоргенсен у березні представить відповідний план. Однак високі ціни на газ змушують європейські країни шукати дешевші джерела енергії, що створює додатковий тиск на уряди та бізнеси.

Дискусії щодо відновлення постачання російського газу відбуваються на тлі складної геополітичної ситуації та економічних викликів, з якими стикається Європейський Союз. Рішення з цього питання матиме значний вплив на майбутнє енергетичної політики ЄС та його відносини з росією та Україною.




Додаткові новини

Спецрахунок Національного Банку України
Допомогти через спецрахунок НБУ для збору коштів.
arrowДопомогти
Благодійний фонд “Повернись живим”
Зробити внесок до благодійного фонду "Повернись живим".
arrowДопомогти
Благодійний фонд Сергія Притули
Підтримати через фонд Сергія Притули.
arrowДопомогти
Допоможи ЗСУ
Наші захисники потребують допомоги ✊